ABD ve İngiltere Bu Kripto Para Borsasını Soruşturuyor!

ABD ve İngiltere düzenleyicileri, şimdi de Rusya menşeli kripto para borsası Garantex Exhange’in peşinde. Yetkililer, borsanın Rus yaptırımlarından kaçmak için 20 milyar dolara kadar para akladığını iddia ediyor. Bu gelişme, Ukrayna işgali nedeniyle Batı’nın Rusya ile ekonomik savaşında farklı bir cepheye işaret ediyor.

ABD ve İngiltere Rusya menşeli kripto para borsasının peşinde!

ABD ve İngiliz yetkililer, Garantex’in 20 milyar dolara varan miktarda kripto para aktardığını söylüyor. Böylece, Rusya’nın yaptırımlarını ihlal etmesine yardımcı olduğunu iddia ediyorlar. Yetkililerin, Garantex’teki bazı kripto işlemleri hakkında bilgi sahibi olması dikkat çekti. 20 milyar dolarlık işlem, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların en büyük ihlallerinden biridir.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye başladığında ABD ve Avrupa hükümetleri Rusya aleyhinde bazı yaptırım kararları aldı. Rusya da bu yaptırımları aşmak amacıyla farklı yöntemler geliştirdi. Bunlar arasında kripto para birimleri üzerinden işlem gerçekleştirmek de yer alıyor. Garantex, Rusya ile ilgili yaptırım uygulanan kuruluşlar listesinde de yer alıyor. Bu yüzden, federal yaptırımları ihlal ederken yakayı ele verdi. ABD ve İngiltere şimdi yasadışı işlemleri inceliyor.

Soruşturmada Tether (USDT) detayı!

Konu hakkında bilgi sahibi olan bazı kişilere göre, Garantex 20 milyar doların üzerinde işlem için Tether (USDT) kullandı. Tether, ABD dolarına endeksli piyasadaki en büyük stablecoin. Garantex’e yöneltilen suçlama, Rusya’da mali suçlara ve yasadışı işlemlere olanak sağlamak.

Bu arada, USDT stablecoin’in arkasındaki şirket olan Tether Holdings, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) yaptırım listesinde bulunan adreslere sahip kuruluşların tüm varlıklarını dondurduğunu hatırlatmak gerekiyor. Tether yetkilileri, bu gelişmeye ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Tether ile her eylem online, her işlem izlenebilir, her varlığa el konulabilir ve her suçlu yakalanabilir. Tam olarak bunu yapmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz.

ABD ve Batı Rusya’yı ekonomik olarak diz çöktürmek istiyor

ABD, son zamanlarda yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanan bir çok Rus firmasını işaretledi. Bununla birlikte, Garantex’e yönelik yeni soruşturma, ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya fon akışını kesmekte zorlandığını gösteriyor. Çünkü, bir yıldan uzun bir süredir bu işlemleri engellemeye çalışmalarına rağmen başarılı olamadılar. Ayrıca, şimdiye kadar bu önlemlerin Rusya üzerinde etkili olduğuna yönelik bir kanıt yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x